Kamptal: Nejslavnější rakouská vinice, ale i moře veltlínu

9. 6. 2022

Kamptal: Nejslavnější rakouská vinice, ale i moře veltlínu

Jeden z nejvýznamnějších vinařských regionů Rakouska, pojmenovaný po řece Kamp. Malebný Kamptal je synonymem pro skvělé suché Veltlínské zelené nebo minerální Ryzlinky rýnské, s tóny meruněk a grepu.


Poslední roky se také stal centrem produkce rakouských šumivých vín a vedle městečka Langenlois najdete asi nejslavnější rakouskou vinici. Ačkoliv milovníci vín míří v první řadě do necelou hodinu vzdáleného Wachau, tak Kamptal a jeho vinaře by si neměl nikdo nechat ujít.

Centrem Kamptalu je Langenlois, kde najdete kromě velkého počtu zajímavých vinařství a typických místních Heurige, také moderní expozici věnovanou vínu Loisium Wein Welt. Zdejší turistický cíl číslo jedna. Už jen samotná architektura této futuristické stavby stojí za to. Po vstupu se ocitnete ve velké vinotéce s výběrem vín od desítek místních vinařů. Vína si tu samozřejmě můžete dát po skleničce, případně lahvemi naplnit zavazadlový prostor svého auta. S ohledem na další program si je jen potřeba dát pozor, aby se vám tu návštěva nečekaně neprotáhla.

Půlstoletí veltlínu

Celý vinařský region Kamptal má 3600 hektarů vinic, a kromě kvality tak patří v Rakousku mezi nejvýznamnější i co do velikosti. O hektarovou plochu se dělí zhruba tři stovky vinařství. Až do 60. let minulého století zdejším vinicím dominovala smíšená výsadba, ale od 70. a 80. let se do popředí dere Ryzlink rýnský a především Veltlínské zelené, kterému se v Rakousku říká (Grüner Veltliner).

Grüner Veltliner je odrůda, která má ráda chladné až mírné klima. Cítí se nejpohodlněji na vinicích, kde nachází jak živiny, tak dobrý přísun vody. Proto se v Rakousku pěstuje hlavně na minerálně bohatých a porézních sprašových a hlinitých půdách. Ty najdete právě v Kamptalu, a proto se za posledních 50 let stala tak důležitou odrůdou. Ve vinařských oblastech kolem Dunaje (Kamptal, Kremstal a Wachau) se pěstuje také na vinicích, kde je rula, tam většinou vykazuje herbální charakter se „slanější“ kyselostí. Veltlínské zelené je aktuálně v Kamptalu vysazeno na 55 % vinic.

Druhou nejrozšířenější bílou odrůdou po Veltlínském zeleném je v Kamptalu Ryzlink rýnský (10 % vinic), který je vysazen zejména na příkrých kamenitých vinohradech, většinou ve vrchních částech zdejších svahů. Spolu tyto odrůdy tvoří duo pro apelační vína Kamptal DAC. V červených je pak výrazněji vysazeno pouze Zweigeltrebe a s ohledem na rostoucí popularitu šumivých vín pak někteří vinaři pracují také s odrůdou Pinot noir. Apelace DAC Kamptal vznikla v roce 2008 a najdete v ní klasická vína a vína kategorie Reserve. Rezervy jsou obecně robustnějšího stylu, s vyšším alkoholem a často jde o vína vinifikována ve dřevě.

Nejhezčí vinice Rakouska

Pokud jde o klima, v Kamptalu se potkávají dva rozdílné vlivy. Jednak východní teplé a v létě horké proudění z panonské nížiny a také chladnější větry ze severozápadu. Réva si tu užívá větších rozdílů v teplotách ve dne a v noci, což propůjčuje zdejším vínům zajímavou aromatickou komplexnost při zachování typické svěžesti.

Údolí řeky Kamtal je pestrým geologickou oblastí, najdete různé skalní útvary, ve vinicích se objevují spraše, štěrk, pískovec nebo žula. Nejlepší vinice v Kamptalu se mohou označovat slovem Ried a jejich název pak najdete i na etiketách samotných vín. Asi nejslavnější viniční kopec v Kamptalu a současně celém Rakousku je Heiligenstein. Tato vinice byla poprvé zmíněna v rejstříku opatství Zwettl v roce 1280 jako „Hellenstein“ tedy jako pekelný kámen, protože to byla hora, na kterou slunce „pálí jako čert“. Později byl přejmenován na Heiligenstein tedy „svatou skálu“. Dnes je na kopci vysazeno necelých 37 hektarů vinic a jde především o Ryzlink rýnský.

Gaisberg

Delší špičkovou polohou, co by kamenem dohodil od Heiligenstein, je viniční trať Gaisberg. Celková plocha vinice Gaisberg je 32,7 hektarů a réva roste v nadmořské výšce 250 až 330 metrů. Vinohrady si užívají jižní a jihovýchodní orientace, zdejší podloží je velmi kamenité, půda je tvořena také břidlicemi a ve spodní části nechybí spraše. Ve vyšších partiích Gaisbergu je vysazen Riesling, na spraších pak Grüner Veltliner.

Rodinné vinařství Weingut Birgit Eichinger stojí na okraji vesnice Straß, právě pod vinicí Strasser Gaisberg. Založené bylo v roce 1992 a postupně dorostlo až do 16 hektarů vlastních vinic, na kterých je ze 70 % vysazena rakouská královská odrůda Grüner Veltliner, doplněná z 20 % Rieslingem a zbylých 10 % se zhruba stejným dílem dělí mezi Chardonnay a Roter Veltliner.

Kromě vinice Gaisberg, má Birgit vysazenu révu také na dalších prestižních vinicích jako Heiligenstein, Lamm nebo Wechselberg. Hrozny z jednotlivých poloh jsou zrpacovávány separátně, aby vína maximálně odrážela odlišnosti a specifika jednotlivých poloh. Zajímavostí také je, že v produkci vinařství nenajdete žádná červená vína. Dnes vinařství Birgit Eichinger vede se svým manželem Christianem a dcerou Glorií. Polovina vín od Birgit Eichinger se vypije v Rakousku, druhá polovina míří na export. Vinařství Birgit Eichinger patří k tomu nejlepšímu z Kamptalu a díky projektu OKvíno jsou tato vína dostupná i na českém trhu.

Birgit Eichinger