Šampaňské pochází z vinařského regionu v severní Francii, který dosahuje rozlohy 34 000 hektarů vinic a je téměř 150 kilometrů dlouhý. Právě tady vzniká legendární šumivé víno, které obdivují milovníci vín po celém světě. Různorodé podmínky v každé z pěti oblastí dávají šampaňskému jedinečný charakter. Pro výrobu šampaňského se používají prakticky výhradně tři odrůdy. Jejich zastoupení ve vinicích je následující: Pinot noir (38 %), Meunier (32 %) a Chardonnay (30 %). V malém zastoupení se v oblasti používají i bílé odrůdy Arbane, Petit Meslier, Pinot Blanc a Pinot Gris.
Přestože většinu produkce tvoří červené odrůdy vinné révy, šampaňské je obvykle bílé šumivé víno. Po sklizni se červené hrozny co nejdříve vylisují, aby se červená barva ve slupce nedostala do šťávy. Sklizeň také představuje velmi důležitý kvalitativní znak při výrobě šampaňského a objem produkce je tak striktně omezen. Ze 160 kg hroznů se nesmí vylisovat více než 102 litrů moštu.
Šampaňské se vyrábí tradiční metodou Champenoise, tedy druhotného kvašení v láhvi. Zatímco Sekt musí zůstat zrát na kvasničných kalech minimálně šest měsíců a Crémant devět měsíců, u neročníkového šampaňského je povinných 15 měsíců. U ročníkového šampaňského pak alespoň tři roky.
Poté dokončení zrání vín se provádí setřásání kalů, dokud se kvasinky neshromáždí v hrdle láhve a nevytvoří usazeninu. Ta se poté zmrazí a po otevření uzávěru je odstřelena. Část vína, které se takto ztratí, je doplněna do láhve, spolu s tzv. expedičním likérem.
Když si objednáte šampaňské, pro které byly při výrobě použity pouze bílé hrozny, smí se nazývat Blanc de Blancs. Pokud základní víno tvoří pouze červené odrůdy hroznů, pak je šampaňské možné nazývat Blanc de Noirs (Pinot noir, Meunier).
Šampaňská vína uváděná na trh již prošla středně dlouhým či dlouhým obdobím zrání ve vinařství. Jsou tak připravená k okamžitému vypití. Většina šampaňských vín může být skladována za ideálních podmínek až tři roky. Vynikající ročníkové šampaňské může být velkým potěšením i po deseti a více letech.
Optimální teplota pití pro suché až polosuché šampaňské je mezi 7 a 9 stupni Celsia. Extra suché šampaňské lze podávat vychlazené přímo z lednice. Ročníková a chuťově bohatá vína lze podávat s lehce vyšší teplotou.
Šampaňské si vychutnáte s lehce pošírovanou rybou v jemné omáčce. Totéž platí pro ústřice, kaviár a jemně kořeněné mořské plody. Může být také podáváno jako aperitiv s lehkými paštikami, šunkou Serrano nebo dokonce sýrem Comté s hroznovým vínem nebo cherry rajčaty.
Všechna vína z naší nabídky jsou skladem a připravena k odeslání.
Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 200 Kč poukaz na první nákup.
Při objednávce alespoň za 2500 Kč máte dopravu po celé České republice zdarma.
Odměníme Vás za věrnost. Za opakované nákupy můžete získat trvalou slevu až 12 %.